در بازار فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

پاسخ ساده است! پول

از آنجا که محصول فیزیکی را خریداری نمی‌کنید، این نوع خرید و فروش می‌تواند گیج‌کننده باشد. شما می‌توانید، خرید ارز را به صورت خرید سهام در یک کشور خاص در نظر بگیرید. مانند خرید سهام یک شرکت، قیمت ارز بازتاب مستقیم از آن چیزی است که بازار در مورد سلامت فعلی و آینده اقتصاد آن کشور فکر می‌کند.

وقتی، مثلا “ین ژاپن” را خریداری می‌کنید، در واقع یک سهم در اقتصاد ژاپن خریداری کرده‌اید و پیش‌بینی می‌کنید که وضع اقتصاد ژاپن خوب است و با گذشت زمان حتی بهتر هم خواهد شد و وقتی این سهام را در بازار به فروش می‌رسانید، امیدوارید در نهایت سود کنید. به طور کلی، تبادل یک ارز در مقابل ارزهای دیگر، بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد کشورهای دیگر است.

 

**

ارزهای اصلی

گرچه ارزهای زیادی برای معامله کردن وجود دارند، اما بهتر است به عنوان یک معامله‌گر تازه‌کار در بازار فارکس، معامله کردن را با “ارزهای اصلی” آغاز کنید.

 

 

“ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند زیرا پرمعامله‌ترین ارزها هستند. آن‌ها به این دلیل “ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند که حجم بسیار سنگینی از معاملات بر روی آن‌ها انجام شده و نماینده‌ی بزرگترین اقتصادهای جهان هستند. معامله‌گران فارکس هر یک تعریف متفاوتی از “ارزهای اصلی” برای خود دارند.

تریدرهای حرفه‌ای که احتمالاً صاحب نمرات بالایی در مدرسه فارکس ما هستند و از نخستین روزهای معاملاتی خود همه قوانین را رعایت می‌کنند فقط ارزهای USD ، EUR ، JPY ، GBP و CHF را به عنوان ارزهای اصلی می‌شناسند. پس از آنها ارزهای AUD ، NZD و CAD نیز به عنوان “ارزهای کالایی” یا همان کامودیتی‌ها نام‌گذاری می‌شوند.

اما نظر ما کمی متفاوت است، ولی برای آن‌که کار را برای شما ساده کنیم، در این‌جا تمامی هشت ارز فوق را به عنوان “ارزهای اصلی” در نظر می‌گیریم. جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین جریان نقدینگی در جهان هستند. از جریان نقدینگی برای توصیف سطح فعالیت در بازارهای مالی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، افراد بیشتری با جفت ارز (EUR/USD) در مقایسه با (AUD/USD) و در حجم بالاتری معامله می‌کنند. این بدان معنی است که (EUR/USD) از (AUD/USD) نقد شونده‌تر است و جریان نقدینگی بیشتری دارد.

 

جفت ارزهای ماژور یا اصلی Major currencies به جفت ارزهایی گفته می شود که در یک طرف آن دلار آمریکا قراردارد. این زوج ها 85 درصد معاملات را شامل می شوند لذا داری محبوبیت بیشتری در معاملات هستند پس نقد شونده تر و کم اسپرد تر می باشند و مهم ترین آنها در زیر آمده:
EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، USD/CHF، USD/CAD، AUD/USD و NZD/USD
جفت ارزهای مینور یا فرعی Minor currencies به جفت ارزهای کراس هم معروف هستند. جفت ارزهایی که هیچ یک از دو ارز تشکیل دهنده آن دلار آمریکا (USD) نباشد، جفت ارز غیر اصلی یا به طور خلاصه “کراس” گفته می شوند. کراس هایی که بیشترین معامله فعال را دارند ناشی از سه ارز اصلی غیر از USD یعنی (EUR و JPY و GBP) می باشند مانند:

EUR/CHF، EUR/GBP، EUR/NZD، EUR/JPY، GBP/JPY، CAD/JPY، GBP/NZD و ….

 از دیگر مواردی که در بازار قابل معامله هستند:

استوک مارکت Stock Market بازار سهام
کامودیتی commoditie کالا مانند طلا نفت گندم شکر قهوه و ….
نفت خام Crude oil نَفت خام یا پترولیوم مایعی غلیظ و افروختنی به‌رنگ قهوه‌ای سیر یا سبز تیره یا سیاه است که در لایه‌های بالایی بخش‌هایی از پوستهٔ کره زمین یافت می‌شود.
نفت سبک Light crude oil نفت سبک نفتی است که در دمای اتاق به راحتی جاری می شود و ویسکوزیته (چسبندگی) کمی دارد.
نفت سنگین Heavy crude oil نفت سنگین نفتی است که غلظت بالایی دارد و به سادگی در چاه استخراج نفت جاری نمی‌شود.
نفت شیرین Sweet crude oil نفت شیرین به نفتی گفته می‌شود که مقدار گوگرد آن کمتر از نیم درصد باشد. در قرن نوزدهم برای تشخیص مرغوبیت نفت مقدار کمی از آن را مزه می‌کردند و چون نفت‌های کم‌گوگرد مزه‌ای نسبتا شیرین و مطبوع داشتند این نوع نفت‌ها به نفت شیرین معروف شدند.
نفت ترش Sour crude oil نفت خام ترش به نفت خامی گفته می‌شود که مقدار گوگرد آن بیشتر از نیم درصد باشد. نفت‌ های ترش ممکن است سمی و دارای خاصیت خورندگی باشند به ویژه اگر میزان بالایی از سولفید هیدروژن در آنها وجود داشته باشد به همین دلیل قبل از بارگیری نفت ترش در نفتکش‌ها بایستی سولفید هیدروژن آنها زدوده شود. نفت ترش نسبت به نفت شیرین قیمت کمتری دارد چون وجود گوگرد بیشتر، هزینه پالایش نفت را بالا می برد.
نفت برنت Brent نفت خام برنت (به انگلیسی: Brent Crude Oil) برنت یک سبد نفتی شامل نفت خام برداشت‌ شده از چهار چاه نفت بریتانیایی و نروژی در دریای شمال می‌شود و نفتی سبک و شیرین (کم گوگرد) محسوب می‌شود. نفت برنت یکی از مهمترین مراجع قیمت‌گذاری نفت خام در بازار بین‌ المللی است و حدود دو سوم نفت مبادله‌ شده در بازار بر اساس نفت برنت قیمت‌گذاری می‌شود.
نفت تگزاس WTI
نفت وست تگزاس اینترمیدیت (به انگلیسی: West Texas Intermediate) نوعی نفت سبک است که به عنوان شاخص برای قیمت‌گذاری نفت در بازارهای جهانی استفاده می‌شود. دلیل اصلی این نام‌گذاری آن است که این نفت سبک در غرب تگزاس استخراج می‌شود.
نفت اوپک OPEC سبد نفتی اوپک، (انگلیسی: OPEC Reference Basket) یا سبد مرجع اوپک، عبارت است از فهرست قیمت انواع مختلف نفت خامی که توسط کشورهای عضو اوپک تولید می‌شود، که با توجه به میزان غلظت (سبک یا سنگین بودن نفت خام) نفت آن‌ها، طبقه‌بندی می‌شوند. سبد اوپک، به عنوان یکی از مهم‌ترین معیارها، برای تعیین قیمت نفت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نفت دوبی Dubai Crude نفت خام دبی، ترش و سبک است که از چاه های نفتی دبی استخراج می یشود. بهای نفت خام دبی، به عنوان معیار یا مبدأ قیمت نفت خلیج فارس، مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل استفاده از آن، در دسترس بودن این محصول برای خرید فوری، نسبت به انواع دیگر نفت‌های استخراج شده در خلیج فارس می‌باشد.

 

برنامه ریزی مالیات بر درآمد

    نمایش سرویس