تحلیل کندل استیک چیست؟

الگوهای کندل استیک (Candlestick Patterns) یکی از ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال هستند. کنار هم قرار گرفتن کندل‌ها، الگوهایی را می‌سازد که به تحلیل شرایط بازار و پیش‌بینی روند قیمت کمک می‌کند. بسیاری از معا‌مله‌گران استفاده از نمودارهای شمعی را به علت جذابیت بصری و اطلاعات بیشتری که در اختیار قرار می‌دهد نسبت به دیگر روش‌ها ترجیح می‌‌دهند. الگوهای کندل استیک مختلف می‌توانند اطلاعات مهمی از جو روانی بازار، جهت حرکت قیمت و میزان فشار معامله‌گران بازار را تعیین کنند.

از قرن 18م میلادی از این الگوهای تحلیل تکنیکال به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی روند قیمت‌ها استفاده می‌شده است؛ این الگوها زمانی که معامله‌گران متوجه رفتار مشخص قیمت‌ها در طول زمان و تکرار آن شدند، مورد استقبال قرار گرفتند. پیش‌بینی روند‌های تکراری قیمت در طول زمان بعدها به یک علم مهم در تجارت تبدیل شد.

معرفی الگوهای کندل استیک (Candlestick Patterns)

استیو نیسون در سال 1991 میلادی با کتاب «الگوهای شمعی ژاپنی»، برای اولین ‌بار الگوهای کندل استیکی را به غرب معرفی کرد، بیشتر معامله‌گران نام ستاره شامگاهی، ابر سیاه، دوجی، هارامی، سه کلاغ سیاه را به عنوان الگوهای نمودارهای شمعی می‌شناسند. ترید‌رهای حرفه‌‌ای از الگوهای شمعی برای درک بهتر فضای روانی بازار، تحلیل احتمال تغییر روندها و یا باز کردن یک پوزیشن جدید، استفاده می‌کنند.

امروزه الگوهای کندل استیک ابزار قدرتمندی در تحلیل تکنیکال برای شناخت بهتر نقاط حمایت و مقاومت بازار هستند. الگوهای شمعی مهمی وجود دارند که شما باید به عنوان یک معامله‌گر بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین آنها را بشناسید. البته فراموش نکنید که الگوهای نمودار شمعی هدف قیمت را مشخص نمی‌کنند بلکه در کنار سایر ابزارها به تصمیم گیری بهتر در معاملات کمک می‌کنند.

چه زمانی از الگوهای کندل استیک استفاده کنیم؟

الگوهای کندلی فراوانی وجود دارند که معامله‌گران از آنها برای تحلیل نقاط و نواحی مهم در نمودار استفاده می‌کنند. این الگوها به طور کلی به دو دسته بازگشتی و ادامه دهنده تقسیم می‌شوند. از این الگوها برای نمایش روند تغییرات قیمتی یک دارایی مثل بیت کوین استفاده می‌شود. هر نمودار شمعی نشان‌دهنده بازه قیمتی آن دارایی در یک دوره زمانی مشخص است. برای مثال معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال این دوره‌ها را براساس بازه‌های زمانی (Time Frame) مانند یک ساعته، روزانه، هفتگی، ماهانه و … در نمودار تنظیم می‌کنند.

از الگوهای شمعی می‌توان برای معاملات روزانه، نوسان‌گیری و حتی معاملات بلندمدت استفاده کرد، الگوهای کندل استیک می‌توانند نشان‌دهنده وجود تعادل بین خریداران و فروشندگان، تغییر روند بازار، ادامه آن روند و یا وجود بلاتکلیفی بین معامله‌گران باشند. با گذشت زمان، نمودارهای شمعی الگوهای بزرگتری را شکل می‌دهند. این الگوها در نهایت به سیگنال‌های مهمی تبدیل می‌شوند که معامله‌گران ارز دیجیتال از آن ها در کنار سایر ابزارها برای تصمیم‌گیری خود استفاده می‌کنند.

در یک کندل سبز (سفید) قیمت دارایی افزایش داشته است و قیمت پایانی آن بالاتر از قیمت شروع در آن بازه زمانی بسته شده است. یک کندل قرمز (سیاه) نیز نشان‌‌دهنده کاهش قیمت دارایی است و به معنای پایین‎تر بودن قیمت بسته شدن آن دارایی نسبت به قیمت باز شدن آن در آن بازه زمانی معاملاتی است. الگوهای برگشتی صعودی باید در انتهای یک روند نزولی شکل بگیرند در غیر این صورت مانند الگوهای ادامه‌دهنده رفتار خواهند کرد. باید درستی سیگنال‌های برگشتی را که از الگوهای بازگشتی صعودی نتیجه می‌شود با شاخص‌های دیگری مانند حجم بالای معاملات تایید کرد.

 

شمع‌های ژاپنی چه هستند؟

بهترین راه برای توضیح آن، استفاده از تصویر است:

بدنه‌های جذاب و سایه‌های عجیب

درست همانند انسان‌ها، بدنه‌های شمع‌ها اندازه‌های مختلف دارند.

بدنه‌های بلند، خرید و فروش زیاد را نشان می‌دهد. هرچه بدنه بلندتر باشد، فشار خرید یا فروش شدیدتر است. این بدان معناست که خریداران یا فروشندگان قوی‌تر بوده‌اند و کنترل را به دست گرفته‌اند.

بدنه‌های کوتاه بر فعالیت خرید یا فروش بسیار اندک اشاره دارد. در زبان ویژه فارکس، گاو نر یعنی خریداران و خرسها یعنی فروشندگان.

شمع‌های بلند سفید فشار قوی خرید را نشان می‌دهند. هرچه شمع سفید بلندتر باشد، قیمت پایانی نسبت به قیمت آغازین افزایش بیشتری می‌یابد.

این موضوع نشان می‌دهد که قیمتها به طور قابل ملاحظه‌ای از آغاز تا پایان افزایش یافته است و خریداران حمله ور شده‌اند. به عبارت دیگر، گاوهای نر به بهترین شکل به پشت خرسها ضربه زده‌اند!

شمع‌های سیاه بلند (توپر) فشار شدید فروشندگان را نشان می‌دهد. هرچه شمع سیاه بلندتر باشد، قیمت پایانی نسبت به قیمت آغازین کاهش بیشتری می‌یابد.

این موضوع نشان می‌دهد که قیمت‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به آغاز کاهش یافته است و فروشندگان حمله ور شده‌اند. به عبارت دیگر، خرس‌ها شاخ‌های گاوها را گرفته‌اند و آنها را مغلوب کرده‌اند.

سایه‌های مرموز

سایه‌های بالایی و پایینی شمع‌ها سرنخهای مهمی درباره معاملات در اختیارمان می‌گذارد.

سایه‌های بالایی بالاترین قیمت به دست آمده را مشخص می‌کند.

سایه‌های پایینی پایین‌ترین قیمت به دست آمده را مشخص می‌کند.

شمع‌هایی با سایه‌های بلند نشان می‌دهند که فعالیت‌های معاملاتی خوبی بعد از قیمت اولیه و پایانی اتفاق افتاده است (با قیمت آغاز و پایان فاصله زیادی دارد).

شمع‌هایی با سایه‌های کوتاه نشان می‌دهد که اکثر فعالیت‌های معاملاتی در نزدیکی قیمت اولیه و پایانی انجام شده است.

اگر شمعی سایه بالایی بلند یا سایه پایینی کوتاه داشته باشد، یعنی خریداران قدرت خود را به معرض نمایش گذاشته و قیمت‌های بالاتری را درخواست کرده‌اند. اما به هر دلیلی، فروشندگان وارد عمل شده و قیمت‌ها را به عقب می‌رانند تا آنجا که قیمت انتهایی نزدیک به قیمت اولیه باشد..

اگر شمعی سایه پایینی بلند یا سایه بالایی کوتاه داشته باشد، یعنی فروشندگان قدرت خود را نشان داده و قیمت‌ها را کاهش داده‌اند. اما به هر دلیلی، خریداران وارد عمل شده و قیمت‌ها را به عقب و رو به افزایش نگه می‌دارند آنجا که قیمت پایانی نزدیک به قیمت اولیه باشد.

شمع‌ها برای هر بازه زمانی‌ای، خواه یک روزه، یک ساعته، ۳۰-دقیقه‌ای، هر چه بخواهید، می‌توانند استفاده شوند. شمع‌ها برای توضیح کنشهای قیمت در بازه زمانی معینی استفاده می‌شوند.

شمع‌ها با استفاده از قیمت آغازین، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت و قیمت پایانی دوره زمانی انتخابی شکل می‌گیرد.

  • اگر قیمت پایانی بالاتر از قیمت آغازین باشد، آن گاه شمع توخالی (معمولاً به صورت سفید نشان داده می‌شود) کشیده می‌شود.
  • اگر قیمت پایانی پایین‌تر از قیمت آغازین باشد، آن گاه شمعی توپر (معمولاً به صورت سیاه نشان داده می‌شود) کشیده می‌شود.
  • بخش توخالی یا توپر شمع «بدنه اصلی» یا «بدنه» نامیده می‌شود.
  • خطوط باریکی که از بالا و پایین بدنه کشیده شده، و گستره بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت را نشان می‌دهد، سایه نام دارد.
  • نوک سایه بالایی «بالاترین قیمت» است.
  • انتهای سایه پایینی «پایین‌ترین قیمت» است.

 

برنامه ریزی مالیات بر درآمد

    نمایش سرویس