آشنایی با پدیده شتاب حرکات قیمتی (Acceleration/Deceleration)

کندی و تندی حرکات قیمتی پدیده‌ای است که می‌توان به تحلیلگران و معامله گران پرایس اکشن کمک کند تا تغییرات سرعت قیمتی را درک کنند. در انتهای روند بازار، سرعت حرکات قیمتی تغییر می‌کند و معمولاً کاهش می‌یابد. این در حالی است که سرعت حرکات قیمتی بازار در حالت روند دار افزایش می‌یابد. در این مقاله می‌خواهیم با پدیده Acceleration و Deceleration بیشتر آشنا شویم و از این دو پدیده در تحلیل‌های پرایس اکشن استفاده کنیم.
به تصویر زیر نگاه کنید. در دایره‌هایی که روی نمودار رسم شده، به راحتی می‌توان دید که سرعت حرکات قیمتی بازار کاهش یافته است. معمولاً کندی حرکات قیمتی در انتهای یک روند طولانی روی می‌دهد. اما زمانی که بازار روند دار است، سرعت حرکات قیمت هم افزایش می‌یابد. در روند صعودی، تعداد کندل های مثبت و صعودی خیلی بیشتر از کندل های منفی خواهد بود. در روند نزولی هم برعکس این قضیه صادق است. این یعنی در زمان تحلیل پرایس اکشن بازار بهتر است که به تعداد و نحوه توزیع کندل های صعودی و نزولی در بازار هم توجه کرد. به طور مثال اگر در روند صعودی نسبت کندل های مثبت و منفی به نحوی تغییر کرد که نشانگر افزایش تعداد کندل های منفی یا نزولی بود، می‌توان گفت که پدیده deceleration یا کندی حرکات قیمتی در حال روی دادن است. وقتی هم که بازار در یک جهت جدید حرکت می‌کند، پدیده acceleration یا تندی حرکات قیمتی ظاهر می‌شود، یعنی کندل های قیمت در یک جهت (نزولی یا صعودی) تشکیل می‌شوند.

 

در نمودار پایینی، در سمت چپ نمودار شاهد هستیم که سرعت حرکات قیمتی بازار در یک جهت صعودی افزایش یافته و به اصطلاح پدیده acceleration یا تندی حرکات قیمتی روی داده است. در این حرکت صعودی، تعداد کندل های مثبت افزایش یافته و اندازه کندل های قیمتی هم قابل توجه است. اما در پایان این حرکت صعودی و در داخل مستطیل، نسبت کندل های صعودی به نزولی تغییر کرده، به‌طوری‌که تعداد کندل های منفی یا نزولی بیشتر شده است. این همان پدید یا دوره deceleration یا کندی حرکات قیمتی بازار است. در اینجا می‌توان دید که بازار چگونه به آرامی از صعودی به نزولی تغییر مسیر داده است. در مسیر نزولی، اندازه و تعداد کندل های نزولی یا منفی بیشتر شده و پدیده acceleration روی داده است.

 

 

اندازه کندل های قیمتی و نحوه توزیع کندل های نزولی و صعودی مفاهیمی هستند که بسیاری از تحلیلگران به آن بی‌توجهی می‌کنند. اما این دو مفهوم ساده‌ترین روش برای تحلیل حرکات قیمتی بازار است. به نمودار زیر نگاه کنید:

 

 

ر طول فاز یک حرکات قیمتی، قیمت در یک مسیر نزولی قوی قرار دارد و می‌توان دید که کندل های نزولی بیشتری تشکیل شده که از دید اندازه هم بزرگ‌تر از کندل های نزولی هستند. در طول فاز ۲، بازار سعی کرده تا یک حرکت صعودی را شروع کند، اما اندازه کندل های صعودی نسبتاً کوچک‌تر از کندل های قبلی بوده است. این یعنی قدرت خریداران قانع کننده نیست. به همین دلیل خیلی سریع فروشندگان وارد بازار شده‌اند و پدیده تندی حرکات قیمتی در فاز سه روی داده است. یعنی سرعت حرکات قیمتی در یک مسیر (در اینجا مسیر نزولی) بیشتر شده است. هم‌زمان با ادامه حرکات نزولی، بازار در نهایت در فاز چهار وارد دوره استراحت یا کندی حرکات قیمتی یا همان deceleration شده است.

 

منبع: iranbourseonline

 

برنامه ریزی مالیات بر درآمد

    نمایش سرویس