آشنایی بیشتر با روانشناسی یک معامله گر

ترس
ترس یکی از دو احساس رایج در معامله گری است دیگری طبع است ) ، ترس خود را به اشکال مختلفی در معامله گری نشان میدهد و میتواند دلیل بسیاری از اشتباهات معامله گری باشد. ترس از باختن باعث می شود که معامله گر در شناسایی باخت تاخیر داشته باشد، و متعاقب آن ضرر و باخت بیشتری حاصل میشود و ترس از بازگشت سود باعث می شود که معامله گران معامله را خیلی زود ببندند. چنانچه بعدا اشاره خواهیم کرد ترس در معامله گری جنبه های بسیار بیشتری دارد که با هم بررسی خواهیم کرد.

طمع
شاید طمع چیز خوبی به نظر برسد، اما وقتی به این خصلت خوب دقت کنیم، می بینیم که طمع اغلب اوقات باعث تصمیمات معامله گری ای می شود که ناگزیر از دوری کردن از آنها هستیم. معامله گرانی که تحت تاثیر طمع قرار میگیرند، بیشتر اوقات به اصول مدیریت ریسک و سرمایه توجهی نمی کنند. همچنین طمع ذهنیت و طرز تفکر قماربازی در معامله گر را تقویت میکند و این یعنی معامله گری بدون توجه به قوانین و بر مبنای تصمیمات ضربه زننده

امید
امید، طمع و ترس معمولا پشت سر هم می آینه معامله گرانی که در پوزیشن بازنده هستند علائمی از امید را هم در خود دارند این معامله گران در شناسایی ضرر تاخیر می اندازند و به معامله فرصت بیشتری می دهند چرا که امید دارند جهت حرکت قیمت تغییر کند مثال دیگر از امید زمانی است که معامله گر برای جبران ضرر در معامله قبلی در معامله ی جدید وارد حجم بزرگی در پوزیشن می شود که با قوانینش انطباق و سنخیت ندارد.

هیجان/ اضطراب
هر گونه احساس برانگیزاننده، در زمانی که در معامله هـ اینست که شما قسمتی از راه را اشتباه رفته اید زمانی که مضطرب آهستید و مشغول معامله هستید، معمولا علامت اینست که پوزیشنی با حجم بزرگ گرفته اید، قوانین خود را نقض کرده اید و یا نباید در این معامله باشید. اگر سطح برانگیزاننده خود را بررسی کنید و از خود بپرسید چرا احساس اضطراب یا هیجان میکنید ، این به شما کمک میکند تا از معاملاتی که از همان اول نباید واردش می شدید، خارج شوید.

نا امیدی/ سرخوردگی
نا امیدی اغلب دلیل اشتباهاتی است که در نتیجه احساساتی که قبل تر اشاره شد بوجود آمده اند. زمانیکه معامله گران معامله ای را از دست می دهند، قوانین خود را زیر پا گذاشته و پول از دست می دهند. بعد ریسک بیشتری میکنند و خوب پول بیشتری از دست می دهند، و ناامیدی و سرخوردگی پیدایش می شود و این نا امیدی و سرخوردگی تمام الگوهای رفتاری بدی که مشکلات جدی تر بعدی را برای معامله گر بوجود می آورند را تشدید خواهد کرد.

 

خواندن احساسات از روی تصمیمات معامله گری
فرقی نمی کند که در کتاب خوانده باشید یا در تالارهای گفتگو ، به هر حال هر معامله گری می داند که روانشناسی اثرات بزرگی روی عملکرد معامله گری اش دارد. با این وجود احساسات از راه های بسیار پیچیده ای تصمیمات معامله گری مارا تحت تاثیر قرار می دهند و در نگاه اول چندان واضح به نظر نمی رسند.

شاید فکر کنید ناخن جویدنها، عرق کردن ها، دست بر هم مالیدن های از روی خوشحالی، همه علائمی از احساسات در معامله گری هستند ، اما در این کتاب ایده های ارزشمند جدیدتری را بدست خواهید آورد. در ادامه برای شما تشریح خواهیم کرد که چگونه می توان احساساتی که معامله گری شما را تحت تاثیر قرار می دهد را خواند و چگونه می توانید بر اثرات منفی ای که از دل این احساسات بیرون می آید و موجب اشتباهات معامله گری می شود ، غلبه کنید.

با وجود اینکه همه معیارها برای ورود مناسب بود من موقعیت انجام معامله را از دست دادم "

معامله گران بی تجربه و یا معامله گرانی که در جریان باختها باختهای پشت سرهم) قرار گرفته اند.
رفتارشان شبیه گوزنی است که کنار جاده ایستاده و بدون هیچ حرکتی مبهوت به چراغ ماشینی که دارد به او نزدیک می شود زل زده است . قطعی ترین علامتی که نشان میدهد ترس دارد تصمیمات معامله گری شما را کنترل می کند این است که با وجود اینکه برای یک معامله پلن و برنامه دارید و ستاپ را کاملا واضح جلوی خودتان میبینید، اما هنوز به معامله شک دارید و نمی توانید دکمه ورود به معامله را فشار دهید.

اگر متوجه شدید که دارید مدام فرصتهای معاملاتی را از دست می دهید، در حالیکه تمام آنها شرایط شما را برای ورود داشته اند، شما باید ریسک تان را کاهش دهید.


از بین بردن امکان به خطر انداختن پول و کاهش سطح ریسک سرمایه به مقداری کمتر، معمولا به شما کمک می کند تا اشتباهات معامله گری مبتنی بر ترس را کاهش دهید، و پس از آنکه اعتماد به نفس لازم را بدست آوردید و به استراتژی معاملاتی تان اعتماد کردید آن وقت می توانید آهسته آهسته اندازه پوزیشن در معاملات را افزایش دهید تا به حد تحمل خودتان دست یابید.
همچنین قوانین خود برای ورود به معامله را مکتوب کنید و به صورت یک چک لیست قبل از ورود به معامله آنها را یک به یک چک کنید، این کار نیز کمک میکند تا ترس از ورود به معامله را از بین ببرید.

بنظرم قیمت داره بر میگرده حد ضرر را فقط کمی دورتر میکنم جای نگرانی نیست ستاپ خوبی است.

این جمله معمولا، ادامه مورد قبلی می باشد. زمانی که معامله گران بر این باورند که ستاپ، خوب تر از آنست که بخواهد شکست بخورد، بیشتر دوست دارند که یک دلیلی پیدا کنند تا با دور تر کردن سفارش حد ضرر و یا افزودنبه سایز پوزیشن در جهت خلاف حرکت قیمت (افزودن به ضرر) و یا بکل برداشتن حد ضرر، از شناسایی ضرر در معامله اجتناب کنند.

شما هم زمانیکه خودتان را در موقعیت مشابه ببینید ، اقدام به معامله بر مبنای امید و جهل می کنید در چنین مرحله ای شما کاملا پلن معاملاتی تان را فراموش کرده و تنها دلیلی که باعث می شود هنوز در معامله بمانید اینست که امیدوارید که قیمت تغییر جهت دهد و شما از ضرر بیرون بیایید. هر وقت خود را در چنین موقعیتی دیدید، فورا معامله را ببندید تا بتوانید موقعیت را بدون تعصب ارزیابی کنید.

معامله ی خیلی خوبی بنظر میرسید فکر نمیکردم قیمت این قدر زود تغییر جهت دهد."

علامت قطعی ای که نشان از تاثیر طمع بر تصمیمات معامله گری شماست زمانی است که علیرغم اینکه قیمت به سطح حد سود شما رسیده است ، سود را برداشت نمی کنید. اگر چه امکان دارد که در یک یا چند معامله با این تفکر به سود بیشتری برسید، اما آنچه که در عمل اتفاق می افتد اینست که شما مدام سودهایتان را پس میدهید و بردهایتان را قطع میکنید. و متاسفانه در دراز مدت این کار باعث میشود که یک سیستم معامله گری برنده تبدیل به یک سیستم بازنده شود.

حرکت قیمت هنوز همه معیارهای یک ستاپ خوب را ندارد اما من وارد معامله میشوم چون نمی خوام از بازار جا بمونم .
وارد شدن خیلی زود به معامله بخاطر نگرانی از امکان از دست دادن فرصت معاملاتی، نشانه ی دیگری از اینست که طمع دارد دور و بر شما می چرخد. قوانین معاملاتی شما به صورت یک فیلتر است و تنها هدف این قوانین دور نگه داشتن شما از معاملاتی است که احتمال پایینی برای برنده شدن دارند بنابراین اگر با فرض اینکه از بازار باهوش تر هستید بر علیه قوانین خودتان اقدام کنید ، در واقع درباره ی نحوه ی عمل معامله گری دچار سوء تفاهم شده اید و قربانی طمع خودتان می شوید.

 

ادراک می تواند وضعیت احساسی شما را تحت تاثیر قرار دهد.


احساسات فقط زمانی که شما در یک معامله ی باز هستید با شما کار ندارند، بلکه می توانند وضعیت احساسی و تصمیمات معامله گری آینده شما را نیز ، حتی زمانی که پوزیشن هایتان را بسته اید ، تحت تاثیر قرار دهند.

"آه ، خیلی زود بیرون آمدم باید میگذاشتم جلوتر ،بره، دفعه ی بعدی حد سود را دورتر قرار میدم

اگر ببینید بعد از اینکه معامله را بستید، قیمت بیشتر در جهت ورود شما حرکت کرد ، احتمالا دوست دارید در معامله ی بعدی اردر حد سود را دورتر قرار دهید. تنظیم سفارش حد سود وسیع تر، معمولا بدون اعتبار معنی دار از نظر آماری است، و کار خطرناکی است. واقعیت اینست که در مطالعات انجام شده به صورت انتخاب تصادفی استفاده از حد سود وسیع تر نرخ برد را کاهش میدهد و علتش هم اینست که معمولا قیمت قبل از رسیدن به این حدود بالای سود تغییر جهت می دهد.

معامله گرانی که با تصمیمات معاملاتی آمیخته به طمع در گیرند، بیشتر مستعد نگاه انداختن به معاملات قبلی و تنبیه کردن خود بخاطر اجازه ندادن به معاملاتشان برای جلو تر رفتن هستند.

چطور میتوانیم با دانش ادراکی کنار بیاییم دانش ادراکی مسئله ی مهمی در معامله گری است بخصوص زمانی که باعث ایجاد بهبودی در استراتژی معاملاتی شما شده و ناخنکی هم به لبه ی شما بزند، اما متاسفانه روشی که معامله گران از ادراک شان استفاده می کنند کاملا اشتباه است.

 

در اینجا نکاتی درباره چگونگی استفاده از ادراک در جهت منافع معامله گر آورده شده است: در ارزیابی هایتان اگر می خواهید قرار دادن حد سود یا حد ضررتان را بهبود بخشید، نگاه انداختن به تاریخچه ی معاملات را به بعد از بستن معاملات و در زمان ارزیابی داده های ژورنال معاملاتی موکول کنید. و این دیدگاه جدیدتان را هم در معاملات باز دخالت ندهید و هم از نظر آماری اعتبار سنجی کنید.

معاملاتی را که از دست داده اید (معامله نکرده اید) را تحلیل کنید و ارزیابی کنید که معیارهای ورود فعلی، آیا واقعا شمارا از ورود به معاملات سود ده به تعداد زیاد بازداشته اند یا اگر از قوانین تان پیروی کرده اید اما میبینید که یک معامله جلوتر رفت یا ورود زودهنگام به معامله برای شما پول بیشتری را می،آورد خودتان را تنبیه نکنید بجای آن به پیروی تان از قوانین تان افتخار ،کنید چون پیروی از پلن معاملاتی نگرش کلیدی یک معامله گر حرفه ای اجازه ندهید که در آمدهای بالقوه یک معامله بر تصمیمات معامله گری شما در معاملات بعدی تاثیر گذار باشد.

 

معنی، آنچه را که میبینی معامله کن ، چیست؟


جمله ی آنچه را که میبینی معامله کن ، عبارتی است که معامله گران دوستش دارند. با این حال معنی درستی که پشت این عبارتست نا شناخته مانده است.


آنچه را که میبینی معامله کن در برابر آنچه را که فکر میکنی معامله کن


در حالیکه معامله گری آنچه می بینید مناسب ترین سناریویی را شرح میدهد که در آن معامله گران تصمیمات عینی و مبتنی بر تحلیل قیمت را می گیرند، معامله گری آنچه فکر میکنید دقیقا در مقابل آن قرار داشته و همان چیزی است که اکثریت معامله گران تصمیمات معامله گری شان بر مبنای آن اتخاذ میکنند. یعنی تصمیم گیری بر اساس محرکهای احساساتی تکانه ای و افکار واهی و پرچ هفت ترفند برای اینکه در مفهوم آنچه میبینی معامله کن استاد شوید سخت نیست.

 

قانون 5 ثانیه

قبل از اینکه در معامله ی بعدی دکمه ورود را فشار دهید چند ثانیه مکث کنید و از خودتان بپرسید آیا واقعا میخواهید این کار را انجام دهید؟ انگشتان را از روی ماوس بردارید، یک قدم به عقب بروید و گل چارت قیمت را نگاه کنید. مفهوم یک حرفه ای چطور عمل میکند برای بسیاری از معامله گران ناشناخته است. ترفند 2- یک کندل بیشتر صبر کنید.

این ترفند چیزی است که تحول بزرگی را در زندگی بسیاری از معامله گران بوجود آورده است. بسیاری از اشتباهات معامله گری را می توان به ورود زود هنگام به پوزیشنی که هنوز همه معیارهای ورود را نداشته است نسبت. داد. اگر قبل از تصمیم به انجام معامله فقط یک کندل بیشتر صبر کنید این کار عملکرد معامله گری شما را بسیار تحت تاثیر خود قرار میدهد زیرا که وارد بسیاری از پوزیشن ها نخواهید شد. اگر شروع به انجام این تمرین کنید آن وقت خواهید دید که فهمیدن اینکه احساسات چگونه معامله گری شما را تحت تاثیر قرار می دادند انقدر ها هم سخت نیست.

 

تصمیم گیری کندل به کندل

تصمیم به ورود در معامله در زمانی که هنوز کندل تایم فریمی که در آن هستید بسته نشده اغلب اوقات، البته نه همیشه، علت اشتباهات احساسی و تکانه ای معامله گری است. بخصوص در مورد معامله گران مبندی می توان گفت عدم ورود به معامله در میانه کندل در عملکرد معامله گری ایشان تاثیر بزرگی می تواند داشته باشد. شاید خیلی ها چنین اعتقادی نداشته باشند ولی به شما قول میدهم که اگر این ترفند را امتحان کنید و و یا ورود در میانه ی کندل مقایسه کنید تفاوت این دو روش را بخوبی احساس خواهید کرد درست مانند ترفند قبلی ، همین که شروع کنید از این مفهوم استفاده کنید ، متوجه خواهید شد که اغلب اوقات قربانی تصمیمات معامله گری تکانه ای خود بوده اید، بهصوص زمان هایی که مدت طولانی به مانیتور چشم دوخته بوده اید...

 

معامله گری و رسم نمودار را جداگانه انجام دهید

ما اغلب اوقات معامله گران را برای کشیدن نمودارها و انجام تحلیل و تماشای نمودار قیمت ، به استفاده از ابزار های مختص نمودار کشیدن مانند (tradingview.com) تشویق میکنیم . معامله گرانی که فقط از یک پلتفرم هم برای تحلیل نمودار قیمت و هم برای اجرای معاملات و آردر گذاری استفاده میکنند به خاطر اینکه هم خطوط اجرای معامله و ورود را و هم خطوط رسم شدن جهت تحلیل را یکجا با هم میبیند) بیشتر مستعد انجام اشتباهات معامله گری احساسی هستند.

در مقاله ی دیگری شرح خواهیم داد که چگونه میتوان تحلیل و اجرا را از هم جداسازی کرد. شاید در آینده ی نزدیک

 

برای سناریوهای خرید و فروش پلن معاملاتی داشته باشید.

زمانی که پلن معاملاتی خود را مینویسید همیشه یک پلن برای سناریوهای هم خرید و هم فروش داشته باشید. حتی اگر بازار خیلی هم گاوی (صعودی) بنظر می رسید از خودتان بپرسید که چه اتفاقی باید بیافتد که بتوانم پوزیشن فروش بگیرم قیمت باید کجا باشد ؟ این رویکرد به شما کمک میکند تا بادهن باز و منعطف در بازار حضور داشته باشید.
اگر تمرکز زیادی روی یک سمت بازار داشته باشید آن وقت همیشه در ذهن تان زمزمه می کنید که یک معامله جدید باید باز کنید و بر مبنای نظر یک طرفه تان اقدام کنید که این ضربه زننده است.
از نظرات سایرین صرف نظر کنید.
بعنوان یک معامله گر باید مسئولیت تمامی اعمالتان را بر عهده بگیرید شما نیاز به یک رویکرد منسجم و اعتماد به روشها و توانایی هایتان دارید. در قبال قوانین و رویکردهایتان کاملا شفاف باشید. باید از گوش کردن به نظرات افراد دیگر اجتناب کنید زیرا منجر به تعصب تای د می شود و باعث معامله گریی بدون اعتماد به نفس و با اعتقاد متزلزل می گردد.

 

 

 

 

=== لینک های مهم ===

 
معرفی بروکر آمارکتس و نحوه ثبت نام در آن
-----
آموزش نصب و استفاده از متاتریدر 4
-----
معرفی پراپ تریندیگ و تامین سرمایه جهت ترید
-----
معرفی سیستم معاملاتی توربو و چرای استفاده از آن!!

برنامه ریزی مالیات بر درآمد

    نمایش سرویس